Na naszych komputerach zamykamy folder "Kwiecień 2025"
Teraz jedziemy na Majówkę
Przed wypoczynkiem spójrzmy jeszcze na ostatnie wydarzenia
▶ Kwiecień kończymy z podpisem Prezydenta pod ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

Zasadniczą zmianą, jaką wprowadza nowela, jest przesunięcie terminu wejścia w życie zmienionych taryf na energię elektryczną z dnia 1 lipca 2025 r. na dzień 1 października 2025r.
Jednocześnie przesunięciu ulega także termin składania wniosków taryfowych przez przedsiębiorstwa energetyczne: z dotychczasowego 30 kwietnia na 31 lipca 2025 r.
Wskazane działania mają na celu umożliwienie pełniejszego odzwierciedlenia warunków rynkowych w kalkulacjach taryf. W konsekwencji zmianie ulegnie art. 51b ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 ustawy z dnia 7 października 2022 r. Nowela przewiduje również uaktualnienie publikacji średnich cen energii elektrycznej wynikających z taryf sprzedawców z urzędu, w wyniku zatwierdzenia w IV kw. 2025 r. nowych cen taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych.
▶ Jeszcze przed Majówką GDDKiA wybrała wykonawcę drugiego odcinka drogi do elektrowni jądrowej

Z jedenastu ofert złożonych w przetargu, najkorzystniejszą złożyło konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones.
Zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do elektrowni jądrowej, na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6, wyceniono na kwotę niemal 200 mln zł.
▶ Mamy także ważną decyzję rządu dotyczącą CSIRE

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem centralnego systemu informacji rynku energii, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska.
Nowe przepisy mają na celu doprecyzowanie terminów rozpoczęcia zadań za pośrednictwem centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Chodzi o to, aby zapewnić sprawną i niezakłóconą obsługę uczestników detalicznego rynku energii elektrycznej po uruchomieniu tego systemu.
Potrzeba zmiany i najważniejsze rozwiązania
→ Zaproponowana zmiana pozwoli na rozpoczęcie realizacji zadań przez poszczególnych uczestników rynku energii za pośrednictwem CSIRE po uzyskaniu przez nich gotowości w tym zakresie. Mniejsi operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) o liczbie punktów poboru energii elektrycznej poniżej 100 000 i sprzedawcy energii elektrycznej działający na ich obszarze otrzymają możliwość wyboru jednego z trzech terminów przystąpienia do CSIRE (1 lipca 2025 r., 1 marca 2026 r. albo 1 lipca 2026 r.). Większe podmioty oraz te z uprawnionych, które nie skorzystają z wcześniejszego terminu, przystąpią do systemu w ostatecznym terminie 19 października 2026 r.
→ Termin uruchomienia systemu CSIRE został wyznaczony na 1 lipca 2025 roku. Jednak w ostatnich miesiącach od największych sprzedawców i operatorów systemów dystrybucyjnych wpływały sygnały wskazujące, że w wyznaczonym terminie nie będzie możliwe zapewnienie technicznych warunków dla wymiany danych poprzez CSIRE w pełnym zakresie.
→ Przed poważnym wyzwaniem przygotowania swoich systemów informatycznych do współpracy z CSIRE stoją w szczególności najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) i współpracujący z nimi sprzedawcy energii elektrycznej.
→ Brak reakcji na te sygnały i pozostawienie obligatoryjnej daty 1 lipca 2025 r. mogłoby zagrozić bezpieczeństwu wymiany informacji na rynku energii, w tym płynności prowadzenia rozliczeń z odbiorcami końcowymi.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.