Energetyka zaczyna dzień od Newslettera CIRE
Kończymy kwiecień, przed nami kilka wolnych dni
Janusz Pietruszyński
Redaktor Naczelny


Na naszych komputerach zamykamy folder "Kwiecień 2025"

Teraz jedziemy na Majówkę

Przed wypoczynkiem spójrzmy jeszcze na ostatnie wydarzenia



Kwiecień kończymy z podpisem Prezydenta pod ustawą o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej



Zasadniczą zmianą, jaką wprowadza nowela, jest przesunięcie terminu wejścia w życie  zmienionych taryf na energię elektryczną z dnia 1 lipca 2025 r. na dzień 1 października 2025r.

Jednocześnie przesunięciu ulega także termin składania wniosków taryfowych przez  przedsiębiorstwa energetyczne: z dotychczasowego 30 kwietnia na 31 lipca 2025 r.

Wskazane  działania mają na celu umożliwienie pełniejszego odzwierciedlenia warunków rynkowych  w kalkulacjach taryf. W konsekwencji zmianie ulegnie art. 51b ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 ustawy z dnia 7 października 2022 r. Nowela przewiduje również uaktualnienie publikacji  średnich cen energii elektrycznej wynikających z taryf sprzedawców z urzędu, w wyniku  zatwierdzenia w IV kw. 2025 r. nowych cen taryf dla odbiorców w gospodarstwach  domowych.



Jeszcze przed Majówką GDDKiA wybrała wykonawcę drugiego odcinka drogi do elektrowni jądrowej



Z jedenastu ofert złożonych w przetargu, najkorzystniejszą złożyło konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones.

Zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do elektrowni jądrowej, na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 213 do węzła Łęczyce na S6, wyceniono na kwotę niemal 200 mln zł.



Mamy także ważną decyzję rządu dotyczącą CSIRE



Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem centralnego systemu informacji rynku energii, przedłożony przez Minister Klimatu i Środowiska.

Nowe przepisy mają na celu doprecyzowanie terminów rozpoczęcia zadań za pośrednictwem centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Chodzi o to, aby zapewnić sprawną i niezakłóconą obsługę uczestników detalicznego rynku energii elektrycznej po uruchomieniu tego systemu.

Potrzeba zmiany i najważniejsze rozwiązania

→ Zaproponowana zmiana pozwoli na rozpoczęcie realizacji zadań przez poszczególnych uczestników rynku energii za pośrednictwem CSIRE po uzyskaniu przez nich gotowości w tym zakresie. Mniejsi operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) o liczbie punktów poboru energii elektrycznej poniżej 100 000 i sprzedawcy energii elektrycznej działający na ich obszarze otrzymają możliwość wyboru jednego z trzech terminów przystąpienia do CSIRE (1 lipca 2025 r., 1 marca 2026 r. albo 1 lipca 2026 r.). Większe podmioty oraz te z uprawnionych, które nie skorzystają z wcześniejszego terminu, przystąpią do systemu w ostatecznym terminie 19 października 2026 r.

→ Termin uruchomienia systemu CSIRE został wyznaczony na 1 lipca 2025 roku. Jednak w ostatnich miesiącach od największych sprzedawców i operatorów systemów dystrybucyjnych wpływały sygnały wskazujące, że w wyznaczonym terminie nie będzie możliwe zapewnienie technicznych warunków dla wymiany danych poprzez CSIRE w pełnym zakresie.

→ Przed poważnym wyzwaniem przygotowania swoich systemów informatycznych do współpracy z CSIRE stoją w szczególności najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) i współpracujący z nimi sprzedawcy energii elektrycznej.

→ Brak reakcji na te sygnały i pozostawienie obligatoryjnej daty 1 lipca 2025 r. mogłoby zagrozić bezpieczeństwu wymiany informacji na rynku energii, w tym płynności prowadzenia rozliczeń z odbiorcami końcowymi.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tak się kończy ten krótszy tydzień
⚡ Co się dzieje 30 kwietnia 2025 - najnowsze wątki na jednym ekranie
OBSERWUJ NAS:
Oglądamy nowość na kanale CIRE na YouTube
Praca i kariera w branży energetycznej Okiem Ekspertki - Katarzyna Suchcicka R.Power
5 nowych wiadomości z energetyki