Trwające ponad 80 lat badanie o szczęściu (tzw. The Grant Study) wykazało, że tym, co najbardziej wpływa na nasze zdrowie, długowieczność i satysfakcję z życia jest jakość naszych relacji. [1]
Co więc wpływa na tę jakość?
Czynników jest oczywiście wiele, ale pewna wielka metaanaliza [2] obejmująca aż 48 badań na ponad 46 000 osobach zwróciła uwagę na jeden z nich - na naszą samoocenę.
Dowiedziono, że osoby z wysokim poczuciem własnej wartości
statystycznie budują głębsze i trwalsze relacje.
Wyższe poczucie własnej wartości pozwala bowiem m.in. na:
- Większą asertywność i lepszą komunikację - osoby z wysoką samooceną lepiej wyznaczają granice i nie boją się mówić "nie", co sprawia, że inni bardziej ich szanują i traktują poważniej.
- Większą odporność na krytykę - osoby z wysoką samooceną nie traktują każdej negatywnej uwagi jako zagrożenia dla swojego "ja". Dzięki temu są w stanie lepiej przyjmować prawdziwie szczere opinie innych (nawet jeśli są dla nich niewygodne).
- Cieszenie się sukcesami innych bez zazdrości - osoby z wysoką samooceną
nie czują potrzeby konkurowania ze wszystkimi. Nie odbierają sukcesów innych jako własnej porażki. Dzięki temu mogą szczerze wspierać bliskie im osoby i kibicować im w ich celach.
Dlatego jeśli masz wrażenie, że Twoje relacje mogłyby wyglądać lepiej – że mogłoby być w nich więcej spokoju, wsparcia i bezpieczeństwa – to pierwsze, nad czym warto popracować, to właśnie swoje własne poczucie wartości.
Jak się za to zabrać?
Sprawa nie jest niestety taka prosta. Jest bowiem wiele sposobów na podniesienie swojej samooceny, które działają… ale tylko na chwilę.
Jeśli jednak chcesz poznać 3 filary, które w zdrowy, naturalny sposób podnoszą ją TRWALE, to zobacz darmowe nagranie: Jak zbudować niezniszczalne poczucie własnej wartości i głęboką pewność siebie
Jeśli chcesz lepiej czuć się zarówno z innymi, jak i z samym sobą, to wierzę, że wyciągniesz z tego nagrania dużą wartość.
Pozdrawiam, Damian Redmer
========== Bibliografia:
- "Lessons from the world's longest happiness study". www.wbur.org. 2024-01-02
- Harris, M. A., & Orth, U. (2020). The link between self-esteem and social relationships: A meta-analysis of longitudinal studies. Journal of personality and social psychology, 119(6), 1459–1477.
|
|
|
|
|
Email wysłany do nie@niepodam.pl przez Wydawnictwo Rozwojowiec Damian Redmer, ul. Limby 4/3, 71-784 Szczecin, Polska
Gdybyś chciał bezwzględnie zakazać nam wysyłania Tobie jakichkolwiek emaili - nawet tych kluczowych dla funkcjonowania produktów i usług, które u nas kupiłeś - kliknij tutaj.
|
|
|
|
|